„A veseproblémák egyik segítője”
Latin neve: Agrimonia eupatoria
A drog latin neve: Agrimoniae herba
Német neve: Odermenning
Angol neve: Common Agrimony, Sticklewort
Felhasználható részei:
A drogot a virágzás elején gyűjtött, földfeletti hajtások felső, 30-40 cm-es részei, valamint az alsóbb részek levelei szolgáltatják.
A növény hatóanyagai:
Glikozidszerű cseranyagot, kovasavat és származékait, nikotinsavamidot, procianidint, és egyéb flavonoidokat tartalmaz.
A tea hatásai, felhasználása:
Főzetét máj, epe, gyomor és vesebántalmakban, bélhurutban sőt tüdőbetegségben szenvedők fogyasztják. Külsőleg torok és szájöblögetésre használják szájpenész és mandulagyulladás esetén.
Fogyasztási javallat:
Főzetét 2 kávéskanál drogot 1 csésze vízhez, 4-5 percig főzve készítik.
Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított párlófüvet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Kihűlve gargarizálhatunk is vele. Kellemes íze miatt üdítő.
Lábfürdő: A párlófüvet orvosi zsályával és körömvirággal szokták keverni lábfürdő elkészítésénél.
Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkát öntsünk 4 evőkanál párlófűre, és hagyjuk állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét üvegbe töltve, légmentesen lezárva tároljuk.
Figyelmeztetés:
Különösebb veszélyforrása a növénynek és az abból készült teának nincsen.
Előfordulási helyek: Dombvidéki erdők szélén, tisztásokon, réteken, árokparton terem.
Száradási arány: 4 kilogramm nyers áruból lesz 1 kilogramm száraz áru.
Érdekesség:
Ógörög monda szerint Mithridatész Eupator király fedezte fel a növény gyógyhatását, latin neve is innen származik. Áltermése csúcsa horgas alakú, így könnyen beleakad az állatok bundájába, hogy azok aztán más termőhelyekre is eljuttassák. Erre utal népies neve, a koldustetű.
Virágzása: Június Augusztusban
Népies nevei: Királyné asszony káposztája, koldustetű, szőrféreg, párlófű
Az apróbojtorján évelő, vadon termő gyógynövény. A drogot a párlófű, a rózsafélék családjába tartozó növény szárított virágos, föld feletti része szolgáltatja. A növény érdekessége, hogy „szaporodását” úgy oldja meg, hogy érett termései horgas sörtékkel az állatok szőrébe ragadnak, így vetve el magját. Jellegzetes, enyhe szaga és összehúzó, kesernyés íze van.
Tartalomanyagai:
Fő hatóanyaga a cserzőanyag (10%), valamint kovasav (10 – 12%), továbbá flavonoidok, keserűanyagok, nyálka és illóolaj.
Gyógytulajdonságai:
Összehúzó, epeműködést szabályzó és epehajtó, étvágyjavító, vizelethajtó, antibiotikus hatású és gyulladásgátló.
Gyógyászati felhasználásai:
Belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. Gyomorfekélynél nagyon hatásos, ha apróbojtorjánt és orbáncfüvet egyenlő arányban összekeverünk, leforrázunk, húsz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, de nem fogyasztjuk el egyszerre, hanem egész nap étkezések között éhgyomorra elkortyolgatjuk, mivel ez a keverék összehúzza és fertőtleníti a fekélyt. Epe bántalmaknál, amikor besűrűsödik az epeváladék, más, keserű anyagokat tartalmazó gyógynövényekkel és borsmentával keverve úgy hat, hogy hígabb epe termelődik a májban, ezáltal az epesavak nem tudnak kicsapódni, így nem képződik újabb epekő. Epekő hiányában pedig epegörcs sincs.
Énekesek, tanítók, színészek gyógynövényének is nevezik, mivel külsőleg lokálisan toroköblögetéssel segít a hangszálak gyulladásánál, valamint torok-, szájnyálkahártya- és ínygyulladásnál is. Az egyik legjobb gargarizáló szer a szájüregben előforduló sebek megszüntetésére.
Nehezen gyógyuló sebek kezelésére, enyhe felületi bőrgyulladásoknál borogatószerként és makacs reumás betegségeknél fürdőkúrában is kiválóan alkalmas, mint kiegészítő kezelés.
Lábszárfekélyek és aranyéri bántalmaknál is segít, mivel nemcsak összehúzó és fertőtlenítő hatása van, hanem elősegíti a seb behegedését is.
Kamaszoknál segíti az aknés kiütések gyógyulását.
A hatásosságát növelni lehet, ha libapimpófűvel vagy cickafarkfűvel vegyítjük.
A tea elkészítése:
Egy teáskanálnyi mennyiségű drogot két deciliter vízzel leforrázunk, tizenöt percig állni hagyjuk, szűrjük, majd naponta két-három alkalommal fogyasztjuk.
A következő lelki jelenségek esetén ajánlott az apróbojtorján rendszeres fogyasztása:
– Ha az ember igyekszik a gondatlanság és vidámság álarca mögé rejteni kínzó gondolatait és belső nyugtalanságát.
– Ha a világ kellemetlen és ellenséges helynek tűnik.
– Ha a viták és veszekedések lehangolják és kifárasztják az embert, és mindent megtesz, hogy elkerülje a konfliktusokat.
– Ha drogfogyasztás vagy alkoholizmus lép fel a pszichés terhek elviselése érdekében.
Forrás: Nemzeti net